Zobacz Produkty

Odżywianie źrebiąt i młodzieży

Czemu mieszanka FIRST GROWING dla źrebiąt i młodzieży to inwestycja w zdrowie konia na lata ?

Czy wiesz, że ?

Poziom składników odżywczych, białka, witamin i minerałów w stosunku do zapotrzebowania kalorycznego jest znacznie wyższy dla rosnącego konia niż dla dojrzałego konia.

W miarę jak koń się starzeje, następuje przejście od odżywiania potrzebnego

do rozwoju tkanki i wzrostu do większej ilości odżywiania poświęconego utrzymaniu zapotrzebowania bytowego.

Na podstawie szacunków National Research Council, przeciętny koń o masie 550kg ma 64% swojego dojrzałego wzrostu w wieku 12 miesięcy, 77% w wieku 18 miesięcy

i 86% w wieku 24 miesięcy.

Typ rasy modyfikuje specyfikę sposobu karmienia, głównie ze względu na różnice w tempie wzrostu i wieku dojrzałości” – mówi Davison.

„Wszystkie konie nadal dojrzewają i stają się cięższe przez kilka lat po zakończeniu wzrostu”.

Dr Kathleen Crandell jest dietetykiem koni w Kentucky Equine Research w Wersalu, szczególnie zainteresowanym żywieniem rosnących koni w celu rozwoju atletycznego.

 „Badania pokazują, że możemy wpływać na tempo wzrostu ilością energii dostarczanej w diecie, „o ile wszystkie inne składniki odżywcze są dostarczane w odpowiednich ilościach” – mówi.

Szczególnie młode konie potrzebują bogatego wysycenia w diecie niezbędnych minerałów dla prawidłowego budowania : wydolności, rozwoju układu nerwowego, organów, zdrowych kopyt, odporności . Warunkiem jest podanie tych minerałów w dedykowanych wg najnowszych opracowań poziomach oraz z zachowaniem ich równowagi .

Podawanie pojedynczych minerałów jest wysoce niebezpieczne zwłaszcza u koni do 3 roku życia ponieważ może zaburzać ich proporcje w organizmie, co  może powodować nieodwracalne zmiany w kośćcu i innych organach. Dlatego bezpiecznym sposobem odżywienia źrebiąt i młodzieży jest podawanie mieszanki FIRST GROWING ponieważ wszystkie minerały są tu podane w odpowiedniej synergii i proporcjach. Kolejnym atutem mieszanki jest jej opracowanie jej pod kątem dostarczenia minerałów potrzebnych do rozwoju kości i

chrząstki.

 Nasze źródła sugerują, aby zapewnić koniom tyle samo wapnia, co fosforu, najlepiej przy stosunku wapnia do fosforu wynoszącym 1,1-1,25.

Na obszarach, gdzie konie żywią się głównie dietą bogatą w wapń opartą na lucernie, Crandell sugeruje suplementację co najmniej 0,6% fosforu w diecie. Pamiętajmy jednak, że dieta bogata w lucernę to jej prawidłowa podaż -około 5kg dziennie, a nie garść czy 0,5kg.

Naukowcy odkryli, że stosunek wapnia do fosforu tak wysoki jak 6:1 nie powoduje rozwojowej

choroby ortopedycznej (DOD), pod warunkiem, że koń otrzymuje odpowiednią ilość obu składników mineralnych tak jak w naszej mieszance.

arrow-down-circlearrow-left-circlearrow-right-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram